Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹9,995Overview
Movement
Quartz
Strap Material
Leather
Water Resistance
5 ATM
Gender
Men
Warranty
2 Years
![]() Titan Men White Analogue Watch 90099SL02 ₹ 9,995 | Swatch Unisex Olive Green Swiss Made Analogue Watch SO27M100 ₹ 7,050 | Fossil Men Black Analogue Watch FS5576 ₹ 7,146 | Fossil ME1169 Automatics Analog Watch - For Men ₹ 7,197 | Swatch Unisex Black Analogue Watch SVOB106 ₹ 7,200 |
|---|---|---|---|---|
| Analog | Analog | Analog | Analog | Analog |
| Leather | Silicone | Stainless Steel | Leather | Nubuck Leather |
| Standard | Standard | Quartz | Quartz | Standard |
| 2 Years | 2 Years | 2 Years | 2 Years | 2 Years |
| Brand | Titan |
| Model Name | Men White Analogue Watch 90099SL02 |
| Model Number | 90099SL02 |
| Gender | Men |
| Type | Analog |
| Collection | Connected |
| Warranty | 24 months on Movement, 12 months on Battery |
| Watch Display | Analog |
| Dial Shape | Round |
| Dial Color | White |
| Strap Color | Brown |
| Strap Material | Leather |
| Case Material | Stainless Steel |
| Clasp Type | Buckle |
| Crystal Material | Mineral Glass |
| Case Diameter | 42.1 mm |
| Case Thickness | 12.5 mm |
| Case Length | 47 mm |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 5 ATM |
| Special Features | Classic design with a sleek white dial and comfortable leather strap. |
Ad
Ad





