Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹1,750Overview
Movement
Quartz
Strap Material
Stainless Steel
Water Resistance
30M
Gender
Men
Warranty
2 years
![]() Titan NH1639SM02 Karishma Analog Watch - For Men ₹ 1,750 |
|---|
| Analog |
| Stainless Steel |
| Quartz |
| 2 years |
| Brand | Titan |
| Model Name | Titan NH1639SM02 Karishma Analog Watch - For Men |
| Model Number | NH1639SM02 |
| Watch Type | Analog |
| Gender | Men |
| Collection | Karishma |
| Warranty | 2 Years |
| Dial Shape | Round |
| Dial Color | Black |
| Strap Color | Silver |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Case Material | Brass |
| Clasp Type | Bracelet with Rotating Crown |
| Crystal Material | Mineral Glass |
| Case Diameter | 38 mm |
| Case Thickness | 8 mm |
| Weight | 93 g |
| Display Type | Analog |
| Watch Display | Analog |
| Movement | Quartz |
| Movement Type | Quartz |
| Power Source | Battery Powered |
| Water Resistance | 30 meters |
| Special Features | Stones Studded on Dial |
Ad
Ad





