Ad
| Brand | Blue Star |
| Material | ABS Food Grade Plastic |
| Height | 33 cm |
| Width | 23 cm |
| Depth | 37 cm |
| Weight | 6 kg |
| Total Capacity | 22 l |
| Filter Type | Sediment Filter, Activated Carbon Filter, Stainless Steel Mesh |
| Membrane Type | Hollow Fibre Hydrophilic UF Membrane, Spin-welded UF Membrane |
| Purification Stages | 4 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | Gravity Based + UF |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | No |
| Auto Shut Off | No |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | No |
| Filtration Capacity | 22 lph |
| Filter Life | 6000 months |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Gold Plus | ![]() Gold 11014 | |
|---|---|---|---|
| Total Capacity | 22 L | 20 L | 20 L |
| Power Requirement | NA | NA | NA |
| Purifying Technology | Gravity Based + UF | Gravity Based + UF | Gravity Based + UF |
Ad
Ad
Ad