Ad





| Brand | Kent |
| Material | ABS Food Grade Plastic |
| Height | 50.5 cm |
| Width | 38 cm |
| Depth | 27 cm |
| Weight | 8.8 kg |
| Total Capacity | 8 l |
| Filter Type | Sediment, Activated Carbon Filter, SS Mesh |
| Membrane Type | UF |
| Purification Stages | 3 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO + UV + UF + TDS Control + UV in Tank + Copper |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | No |
| Power Requirement | AC 100 - 250 V, 50 - 60 Hz |
| Voltage | 250 v |
| Warranty | null year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Platino Copper Water Purifier | ![]() Linea Copper Water Purifier | ![]() Bolt Plus RO+UV Water Purifier | ![]() Zinger Mineralizer RO+UV+UF water purifier | ![]() UTC Neon Water Purifier | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 8 L | 8.5 L | 5 L | 7 L | 6.5 L | 8 L |
| Power Requirement | AC 100 - 250 V, 50 - 60 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz |
| Purifying Technology | RO + UV + UF + TDS Control + UV in Tank + Copper | RO + UV + UF + Minerals + Copper | RO + UV + UF | RO + UV + Mineraliser | RO + UV + UF + Minerals + Copper | RO+UV+UF+Taste Enhancer |
Ad
Ad
Ad