Ad





| Brand | Kent |
| Material | Food Grade and Non-breakable Plastic |
| Height | 50.5 cm |
| Width | 38 cm |
| Depth | 27 cm |
| Weight | 8.8 kg |
| Total Capacity | 8 l |
| Membrane Type | UF |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO + UV + UF + TDS Control + Alkaline + UV in Tank |
| Detachable Storage Tank | Yes |
| Auto Start | No |
| Auto Shut Off | Yes |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | No |
| Warranty | null year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Linea Copper Water Purifier | ![]() Envy Alkaline Water Purifier | ![]() Bolt Plus RO+UV Water Purifier | ![]() Zinger Mineralizer RO+UV+UF water purifier | ![]() UTC Neon Water Purifier | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 8 L | 5 L | 8 L | 7 L | 6.5 L | 8 L |
| Power Requirement | NA | 140 - 300 V AC, 50 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz |
| Purifying Technology | RO + UV + UF + TDS Control + Alkaline + UV in Tank | RO + UV + UF | RO + UV + UF + TDS + Alkaline | RO + UV + Mineraliser | RO + UV + UF + Minerals + Copper | RO+UV+UF+Taste Enhancer |
Ad
Ad
Ad