Ad





| Brand | Kent |
| Material | ABS Food Grade Plastic |
| Height | 50.5 cm |
| Width | 38 cm |
| Depth | 27 cm |
| Weight | 7.45 kg |
| Total Capacity | 8 l |
| Filter Type | " Sediment, Activated Carbon, UF, Post Carbon" |
| Membrane Type | "THIN FILM COMPOSITE RO MEMBRANE " |
| Purification Stages | 5 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO + UV + UF + TDS |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | No |
| Auto Shut Off | No |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | No |
| Filtration Capacity | 15 lph |
| Filter Life | 0 months |
| Power Requirement | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz |
| Voltage | 250 v |
| Warranty | 1 year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Pep Pro Grand Copper RO + UV + Mineralizer Water Purifier | ![]() Bolt RO+UF Water Purifier Blue | ![]() UTC Neon Water Purifier | ![]() Bolt Plus RO+UV Water Purifier | ![]() Glitz Silver Water Purifier | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 8 L | 7 L | 7 L | 8 L | 7 L | 7 L |
| Power Requirement | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz |
| Purifying Technology | RO + UV + UF + TDS | RO + UV + Mineraliser | RO + UV + Mineraliser | RO+UV+UF+Taste Enhancer | RO + UV + Mineraliser | RO + UF |
Ad
Ad
Ad