Ad




| Height | 50.5 cm |
| Width | 27 cm |
| Depth | 38 cm |
| Weight | 7.3 kg |
| Material | NA |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Shut Off | Yes |
| Auto Start | Yes |
| Overflow Protection | No |
| Child Lock | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Hot Water Dispenser | No |
| Total Capacity | 8 L |
| Countary Of Origin | India |
| Power Requirement | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz V |
| Filter Life | NA |
| Filter Type | Sediment, Activated Carbon + UF Filter |
| Membrane Type | UF Membrane, Spin-welded RO Membrane |
| Indicators | Water Level |
| Filtration Capacity | 15 L/hr |
| Installation Type | Wall mounting |
| Purification Stages | 3 |
Ad
![]() Super Plus | ![]() EPIC Copper RO | ![]() Fusion Copper RO | ![]() Regal | ![]() Zeta Black Copper Alkaline RO | |
|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 8 L | 12 L | 12 L | 12 L | 12 L |
| Power Requirement | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | 160-300V AC, 50Hz | 160-300V AC, 50Hz | 160-300V AC, 50Hz | 160-300V AC, 50Hz |
| Purifying Technology | RO + UF | RO + UV+TDS Minimiser | RO + UV+TDS Minimiser | RO + UV+UF+TDS Minimiser | RO + UV+UF+TDS Minimiser |
Ad
Ad
Ad