Ad
Key Specs
Capacity
1 Ton
Energy Rating
5 Star
Type
Split
Ad

| Inverter Technology | Yes |
| Star Rating | 5 |
| Title | Carrier Santis Pro Ryl MAI12SR5R30F0 1 Ton 5 Star Inverter Split AC Title |
| Brand | Carrier |
| AC Type | Split |
| Capacity in tons | 1 Ton |
| Indoor Noise Level | Low: 32 dB, Medium: 40 dB |
| Power Requirements | 230 V 50 HZ |
| Power Input | 995 Watt |
| EER | 4.62 W/W |
| Timer | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Turbo Mode | No |
| Sleep Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Main Unit Condenser Coil | Copper |
| Refrigerant | R32 |
| Color | White |
| Compressor | Rotary |
| Control Console | Remote |
| Auto Air Swing | Present |
Ad
| Other Filters | Electrostatic Dust Filter, AG+ Nano Filter, Auto Cleanser |
| Remote | Yes |
| Installation Warranty | 1 Year Comprehensive Warranty & 10 Years on Compressor |
![]() Santis Pro Ryl MAI12SR5R30F0 1 Ton 5 Star Inverter Split AC | ![]() ESF312HBEA 1 Ton 3 Star Split AC | 185V SZS 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC | SRK 10YL-S 0.8 Ton Inverter Split AC | HSU13K-PYSC4BN-INV 1 Ton 4 Star Split Air Conditioner | |
|---|---|---|---|---|---|
| Capacity | 1 Ton | 1 Ton | 1.5 Ton | NA | 1 Ton |
| Air Conditioner Type | Split | Split | Split | split | Split |
| Energy Rating | 5 Star | 3 Star | 5 Star | 3 Star | 4 Star |
Ad
Ad



Ad
Ad