Ad
Key Specs
Capacity
1 Ton
Type
Split
Ad





| AC Type | Split |
| Capacity | 1 ton |
| Inverter Technology | Yes |
| Power Input | 1100 |
| ISEER Rating | 3.86 |
| Cooling Capacity | 3450 |
| Product Title | LG JS-Q12ATXD 1 Ton Inverter Split AC Title |
| Brand | LG |
| Power Requirements | AC 230V, 50Hz |
| Refrigerant Type | R 410A |
| Color | White |
| Indoor Noise Level | High: 29 dB |
| Air Flow Rate | 848 cfm |
| Timer | Yes, On-Timer: Yes, Off-Timer: Yes |
| Front Panel Display | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Selectable Swing | Up & Down |
| Auto Air Swing | Present, 2 Way |
| Remote | Yes |
| Product Warranty | 1 |
![]() JS-Q12ATXD 1 Ton Inverter Split AC | ![]() GIC 15STC3-WTA 1.25 Ton 3 Star Inverter Split AC | ![]() 183 EZA 1.5 Ton 3 Star Split AC | ![]() 185V JZJT 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC | ![]() Esko Neo CAI18EK5R39F0 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC | ![]() 185V SZS 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Capacity | 1 Ton | 1.25 Ton | 1.5 Ton | 1.5 Ton | 1.5 Ton | 1.5 Ton |
| Air Conditioner Type | Split | Split | Split | Split | Split | Split |
| Energy Rating | NA | 3 Star | 3 Star | 5 Star | 5 Star | 5 Star |
Ad






Ad





Ad
Ad