Ad
Key Specs
Capacity
1.5 Ton
Energy Rating
3 Star
Type
Split
Ad



| Made With 100% Copper |
| Equipped With Turbo Cool Feature |
| Offers Stabilizer Free Operation |
| Uses Eco Friendly Refrigerant |
| Includes Anti-Viral Dust Filter |
| Supports 5 In 1 Convertible Modes (40 / 60 / 80 / 100 / Auto) |
| Comes With Anti Corrosion Coating |
| WiFi Ready With Optional WiFi Support |
| Features Golden Fin Evaporator |
| Functions As A Strong Dehumidifier |
| Star Rating | 3 |
| Title | Lloyd GLS18I3FOSBW 1.5 Ton 3 Star Inverter Split Air Conditioner |
| AC Type | Split |
| Brand | Lloyd |
| Capacity in tons | 1.5 Ton |
| Inverter Technology | Yes |
| Indoor Noise Level | 36 dB |
| Power Requirements | 230 V, 50Hz |
| Power Input | 1505 W |
| EER | ISEER 3.95 |
| Cooling Capacity | 1.5 Ton (4850 W) |
| 100 % Cooling Capacity | 4850 |
| Dimensions Indoor (W x H x D) | 935 x 234 x 316 |
| Dimensions Outdoor (W x H x D) | 835 x 300 x 520 |
| Timer | Yes, 24-hour programmable timer |
| Front Panel Display | Yes, LED display |
| Auto Clean | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Turbo Mode | Yes, Rapid Cooling |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
Ad
| Refrigerant | R-32 |
| Control Console | Basic Remote Control |
| Color | White |
| Outdoor Unit Condenser Coil | 100% Copper |
| Main Unit Condenser Coil | 100% Copper |
| Selectable Swing | 4-Way Swing (Horizontal/Vertical Adjustable) |
| Auto Air Swing | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control | Yes, with LCD display and multiple functions |
| Warranty | Yes, 1 Year |
| Condenser Warranty | Yes, 10 Years |
![]() GLS18I3FOSBW 1.5 Ton 3 Star Inverter Split Air Conditioner | PW-Q24WUZA DUAL Inverter Window AC 2 Ton 5 Star with Convertible 4-in-1 Cooling and ThinQ Wi-Fi | ![]() Legend Neo Plus CAI24LN3R39F0 2 Ton 3 Star Inverter Split AC | ![]() ESF312HBEA 1 Ton 3 Star Split AC | ![]() XU12WKYF 1 Ton 5 Star Inverter Split AC | |
|---|---|---|---|---|---|
| Capacity | 1.5 Ton | 2 Ton | 2 Ton | 1 Ton | 1 Ton |
| Air Conditioner Type | Split | window | Split | Split | Split |
| Energy Rating | 3 Star | 5 Star | 3 Star | 3 Star | 5 Star |
Ad
Ad





Ad
Ad