Ad
Key Specs
Capacity
1 Ton
Energy Rating
3 Star
Type
Split
Ad

| Star Rating | 3 |
| Title | Panasonic CS/CU-SU12ZKYWA 1.0 Ton 3 Star Wi-Fi Inverter Smart Split Air Conditioner |
| AC Type | Split |
| Brand | Panasonic |
| Capacity in tons | 1.0 Ton |
| Inverter Technology | Yes, 7-in-1 Convertible |
| Indoor Noise Level | 36/45 dB |
| Power Requirements | 230 V, 50Hz |
| Power Input | 1145 W |
| EER | 3.95 (ISEER) |
| Cooling Capacity | 1.0 Ton (3450 W) |
| 100 % Cooling Capacity | 3450 W |
| Dimensions (W*H*D) | 87 x 29 x 20.4 cm |
| Timer | Yes |
| Front Panel Display | Yes, Hidden LED |
| Auto Clean | Yes, Crystal Clean |
| Auto Restart | Yes |
| Turbo Mode | Yes, Powerful Mode |
| Sleep Mode | Yes, Customized Sleep Profile |
| Cool Mode | Yes |
| Refrigerant | R-32 |
| Control Console | Remote Control, Wi-Fi, MirAie |
| Color | White |
| Outdoor Unit Condenser Coil | 100% Copper |
| Main Unit Condenser Coil | 100% Copper |
Ad
| Selectable Swing | NA |
| Auto Air Swing | Yes, 2-Way Swing |
| Remote | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Warranty | 1 year on product, 10 years on compressor |
| Condenser Warranty | 5 Years |
![]() CS/CU-SU12ZKYWA 1.0 Ton 3 Star Wi-Fi Inverter Smart Split Air Conditioner | ![]() ESF312HBEA 1 Ton 3 Star Split AC | 185V SZS 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC | SRK 10YL-S 0.8 Ton Inverter Split AC | HSU13K-PYSC4BN-INV 1 Ton 4 Star Split Air Conditioner | |
|---|---|---|---|---|---|
| Capacity | 1 Ton | 1 Ton | 1.5 Ton | NA | 1 Ton |
| Air Conditioner Type | Split | Split | Split | split | Split |
| Energy Rating | 3 Star | 3 Star | 5 Star | 3 Star | 4 Star |
Ad
Ad
Ad
Ad