Ad
Key Specs
Capacity
1 Ton
Energy Rating
3 Star
Type
Split
Ad

| Star Rating | 3 |
| Title | Panasonic WU12VKYF 1 Ton 3 Star Inverter Split AC Title |
| AC Type | Split |
| Brand | Panasonic |
| Capacity in tons | 1 Ton |
| Inverter Technology | Yes |
| Outdoor Noise Level | High: 56 dB |
| Indoor Noise Level | High: 45 dB |
| Power Requirements | 230 V 50 HZ |
| Power Input | 1050 Watt |
| EER | 3.90 W/W |
| Cooling Capacity | 3500 Watts |
| Refrigerant | R 32 |
| Control Console | Remote |
| Compressor | Rotary |
| Color | White |
| Air Circulation In | 13.6 m3/min |
| Remote | Yes |
| Remote Control | LCD Remote |
| Installation Warranty | 1 Year Comprehensive Warranty & 5 Years on Compressor |
Ad
![]() WU12VKYF 1 Ton 3 Star Inverter Split AC | ![]() ESF312HBEA 1 Ton 3 Star Split AC | 185V SZS 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC | SRK 10YL-S 0.8 Ton Inverter Split AC | HSU13K-PYSC4BN-INV 1 Ton 4 Star Split Air Conditioner | |
|---|---|---|---|---|---|
| Capacity | 1 Ton | 1 Ton | 1.5 Ton | NA | 1 Ton |
| Air Conditioner Type | Split | Split | Split | split | Split |
| Energy Rating | 3 Star | 3 Star | 5 Star | 3 Star | 4 Star |
Ad
Ad
Ad
Ad