Ad
Available Colors :
WHITE
Variants:
Apple iPhone 11 Pro Max price in India starts from Rs 109900 for the 64 GB base variant and for the top 512 GB variant the price is Rs 141900.
iPhone 11 Pro comes with a large Super Retina XDR OLED display at a size of 6.5-inch with a resolution of 1242 x 2688 at 458 pixels per inch wide colour gamut.
The iPhone 11 Pro Max is among the fastest flagship smartphone with the custom A13 chip paired with 4 GB of RAM. With the highly efficient SoC paired with a large 3969 mAh battery, the iPhone 11 Pro Max delivers otherworldly endurance way ahead of most other flagships.
In addition to the previous 12 MP primary and 2x telephoto sensors, there is an all-new 12 MP ultrawide camera added to the camera layout. The selfie camera is the same 12 MP f/2.2 camera seen in the older models.
The iPhone 11 Pro Max feature all the latest connectivity standards like WiFi 6, Bluetooth 5.0 and GPS etc.
The iPhone 11 Pro Max is the best high-end smartphone from Apple and provides excellent performance, camera and battery endurance. Though the large size of the device might not be for everyone.
Pros: Performance, Video Capabilities, Build Quality, Outstanding Battery Life, software support.
Cons: Lightning connector, 60 Hz display, Limited Multitasking.
| Battery | 3969 mAh |
| Display | 6.5 inches |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | iOS v13.0 |
| Launch Date | September 20, 2019 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | 0 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | 13 |
| Graphics | Apple GPU (four-core graphics) |
| Processor | 2.65 GHz |
| Java | No |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Bezel Less Display | with notch |
| Display Type | OLED |
| Pixel Density | 456 ppi |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1242 x |
| Screen Size | 6.5 inches |
| Touch Screen | 3 |
| Height | 158 mm |
| Thickness | 8.1 mm |
| Weight | 226 |
| Width | 77.8 mm |
| Colours | Gold, Silver, Space Grey, Midnight Green |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Waterproof | 30 minutes |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4000 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode |
| Video Recording Features | Optical Image stabilization |
| Rear Camera | 12 MP |
| Front Camera Resolution | 12 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 18 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Wireless Charging | Yes |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 64 GB |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | Yes |
| SAR Value | 1.16 W |
| Audio Jack | Lightning |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Apple iPhone 11 Pro Max ₹ 87,900 | ![]() Samsung galaxy s26 ₹ 87,999 | |
|---|---|---|
| Screen Size | 6.5 inches | 6.3 inch |
| Battery | 3969 mAh | 4300 mAh |
| Front Camera | 12 MP | 12 MP |
| Ram | 4 GB | 12 GB |
| Rear Camera | 12 MP | 50 MP |
| Processor | Hexa Core (2.65 GHz, Dual core, Lightning + 1.8 GHz, Quad core, Thunder) | Deca Core (3.8 GHz, Single core, Arm C1-Ultra + 3.25 GHz, Tri core, ARM C1-Pro + 2.75 GHz, Hexa Core, ARM C1-Pro) |
Ad
Ad
Ad
Ad