Ad
Variants:
The Blackberry 9720 is a ₹10,200 smartphone from blackberry. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 2.8 inches IPS LCD display, a Single core, 800 MHz processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The 9720 has a sleek design. It features a 2.8 inches IPS LCD display. It's 12 mm thick and weighs 120 N/A.
The 9720 features a 2.8 inches IPS LCD display with a resolution of 360 x, giving it a pixel density of 214 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The blackberry 9720 is powered by a Single core, 800 MHz processor. It's priced at ₹10,200. The processor is paired with 512 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 9720 has a 5 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The 9720 is equipped with a 1450 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 1450 mAh |
| Display | 2.8 inches |
| RAM | 512 MB |
| Operating System | Blackberry v7.1 |
| Launch Date | August 31, 2013 (Official) |
| Network | 3 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Also Known As | 9720 |
| Chipset | Marvell PXA930 |
| Processor | 800 |
| Java | No |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 214 ppi |
| Screen Resolution | 360 x |
| Screen Size | 2.8 inches |
| Display Colour | 16 |
| Height | 114 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Weight | 120 |
| Width | 66 mm |
| Colours | Black, Blue, Pink, Purple, White |
| Rear Camera Features | 4 x |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 432 |
| Talktime | 7 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 512 MB |
| Bluetooth | v2.1 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM Size | SIM1: Mini |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: FLAC, MP3, WAV, WMA |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Video Player | Video Formats: H.263, H.264, MPEG4 |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| Browser | HTML |
Push e-mail | |
| Games | Yes |
| Other Facilities | World clock, Calendar, Alarm, Document viewer |
| Phone Book | Practically Unlimited |
![]() Blackberry 9720 ₹ 10,200 | ![]() Samsung Galaxy M17e 5G ₹ 11,999 | ![]() Realme P4 lite ₹ 9,499 | ![]() Vivo Y19s 5G ₹ 10,999 | ![]() Vivo T4 Lite ₹ 10,499 | ![]() Vivo Y19s Pro ₹ 10,092 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 2.8 inches | 6.7 inch | 6.77 inch | 6.74 inch | 6.74 inch | 6.68 inches |
| Battery | 1450 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | NA | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | 512 MB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 5 MP | 50 MP | 13 MP | 13 MP | 50 MP | 5 MP |
| Processor | Single core, 800 MHz | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad