Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Blackview bv9100 is a ₹35,500 smartphone from blackview. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.3 inches IPS LCD display, a Octa core, 2.3 GHz, Cortex A53 processor, a 16 MP camera setup, and a battery with Fast charging.
The BV9100 has a sleek design. It features a 6.3 inches IPS LCD display. It's 19.4 mm thick and weighs N/A .
The BV9100 features a 6.3 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 409 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The blackview BV9100 is powered by a Octa core, 2.3 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹35,500. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The BV9100 has a 16 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The BV9100 is equipped with a 13000 mAh. It supports fast charging and can be charged Fast.
| Battery | 13000 mAh |
| Display | 6.3 inches |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Android v9.0 (Pie) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio P35 |
| Graphics | PowerVR GE8320 |
| Processor | 2.3 GHz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Bezel Less Display | with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.3 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 171.2 mm |
| Thickness | 19.4 mm |
| Width | 80.2 mm |
| Colours | Grey, Silver |
| Waterproof | 69 |
| Ruggedness | Dust proof, Vibration proof |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection |
| Rear Camera Image Resolution | 4616 x |
| Rear Camera Resolution | 16 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | Fast |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Talktime | 60 |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/ac/b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Blackview BV9100 ₹ 35,500 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.3 inches |
| Battery | 13000 mAh |
| Front Camera | 16 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 16 MP |
| Processor | Octa core, 2.3 GHz, Cortex A53 |
Ad






Ad
Ad
Ad