Ad
Available Colors :
Red
Variants:
The Celkon c26 is a ₹1,299 smartphone from celkon. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 2.4 inches TFT display, a NA processor, a 1.3 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The C26 has a sleek design. It features a 2.4 inches TFT display. It's 14 mm thick and weighs 75 N/A.
The C26 features a 2.4 inches TFT display with a resolution of 240 x, giving it a pixel density of 167 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The celkon C26 is powered by a NA processor. It's priced at ₹1,299. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The C26 has a 1.3 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The C26 is equipped with a 800 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 800 mAh |
| Display | 2.4 inches |
| Launch Date | December 15, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen Resolution | 240 x |
| Screen Size | 2.4 inches |
| Height | 122.6 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Weight | 75 |
| Width | 51 mm |
| Colours | Red |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 1280 x |
| Rear Camera Resolution | 1.3 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Expandable Memory | 16 GB |
| Bluetooth | Yes |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Mini, SIM2: Mini |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| MMS | Yes |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, World clock, Calendar, Alarm |
| Phone Book | 500 |
![]() Celkon C26 ₹ 1,299 | ![]() Samsung Samsung Metro B350E ₹ 3,013 | ![]() Samsung Samsung Metro B313 ₹ 1,700 | ![]() Samsung Samsung Guru Music 2 ₹ 1,450 | ![]() Samsung Samsung E1200 ₹ 1,100 | ![]() Samsung Samsung E2152 ₹ 3,299 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches | 2.4 inches | 2 inches | 2 inches | 1.5 inches | 2 inches |
| Battery | 800 mAh | 1200 mAh | 1000 mAh | 800 mAh | 800 mAh | 1000 mAh |
| Front Camera | NA | NA | NA | NA | NA | NA |
| Ram | NA | 32 MB | 10 MB | NA | NA | NA |
| Rear Camera | 1.3 MP | 2 MP | 0.3 MP | NA | NA | 0.3 MP |
| Processor | One core | Single core, 208 MHz |
Ad
Ad
Ad
Ad