Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Gionee f10 is a ₹7,990 smartphone from gionee. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.09 inches IPS LCD display, a Octa core, 1.65 GHz processor, a 13 MP camera setup, and a battery with No charging.
The F10 has a sleek design. It features a 6.09 inches IPS LCD display. It's 8.9 mm thick and weighs 162 N/A.
The F10 features a 6.09 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 282 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The gionee F10 is powered by a Octa core, 1.65 GHz processor. It's priced at ₹7,990. The processor is paired with 3 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The F10 has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The F10 is equipped with a 3550 mAh. It supports fast charging and can be charged No.





| Battery | 3550 mAh |
| Display | 6.09 inches |
| RAM | 3 GB |
| Processor | 1.65 GHz |
| Storage | 32 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Operating System | Android v9.0 (Pie) |
| Launch Date | November 21, 2019 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Processor | 1.65 GHz |
| RAM | 3 GB |
| Internal Storage | 32 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Bezel Less Display | with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 282 ppi |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6.09 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 155.6 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 162 |
| Width | 73 mm |
| Colours | Black, Blue |
| Dimensions | 155.6 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 13 MP |
| Primary Camera | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Capacity | 3550 mAh |
| Removable | Yes |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
![]() Gionee F10 ₹ 7,990 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Realme P4 lite ₹ 9,499 | ![]() Samsung Galaxy M07 ₹ 6,999 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Realme C63 ₹ 8,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.09 inches | 6.74 inch | 6.77 inch | 6.7 inches | 6.74 inch | 6.74 inches |
| Battery | 3550 mAh | 6300 mAh | 7000 mAh | 5000 mAh | NA | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 8 MP |
| Ram | 3 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 13 MP | 8 MP | 13 MP | 50 MP | 13 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core, 1.65 GHz | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad