Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Google pixel 3a is a ₹39,999 smartphone from google. It was released in 05/14/2019 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.6 inches OLED display, a Octa core (2 GHz, Dual core, Kryo 360 + 1.7 GHz, Hexa Core, Kryo 360) processor, a 12.2 MP camera setup, and a battery with 18 charging.
The Pixel 3A has a sleek design. It features a 5.6 inches OLED display. It's 8.2 mm thick and weighs 147 N/A.
The Pixel 3A features a 5.6 inches OLED display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 441 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The google Pixel 3A is powered by a Octa core (2 GHz, Dual core, Kryo 360 + 1.7 GHz, Hexa Core, Kryo 360) processor. It's priced at ₹39,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Pixel 3A has a 12.2 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The Pixel 3A is equipped with a 3000 mAh. It supports fast charging and can be charged 18.
| Battery | 3000 mAh |
| Display | 5.6 inches |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Android v9.0 (Pie) |
| Launch Date | May 15, 2019 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Gaming Phones | 0 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 670 |
| Graphics | Adreno 615 |
| Processor | 2 GHz |
| Java | No |
| Aspect Ratio | 18.5:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | OLED |
| Pixel Density | 441 ppi |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 5.6 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 151.3 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Weight | 147 |
| Width | 70.1 mm |
| Colours | Just Black, Clearly White |
| Build Material | Back: Polycarbonate |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus, Dual Pixel autofocus |
| Rear Camera Features | Fixed Focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4032 x |
| Rear Camera Resolution | 12.2 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 18 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Gyroscope |
| MMS | Yes |
Google Pixel 3A ₹ 39,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 5.6 inches |
| Battery | 3000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 12.2 MP |
| Processor | Octa core (2 GHz, Dual core, Kryo 360 + 1.7 GHz, Hexa Core, Kryo 360) |
Ad






Ad
Ad
Ad