Ad
Available Colors :
Cloudy Wh...
Sorta Sun...
Stormy Bl...
Google Pixel 6 Pro price in India starts from Rs 74900 for the entry-level variant with 12 GB of RAM and 128 GB of UFS 3.1 storage.
The large 6.7" AMOLED display on the Google Pixel 6 Pro has a 1440 x 3120 resolution. The panel is capable of 120 Hz adaptable refresh rates and supports HDR10+ standards. The Google Pixel 6 Pro features a screen-to-body ratio of 88.8%. It is one of the first Pixel phones to have an in-display fingerprint sensor.
A specially created Tensor chip, based on the Samsung Exynos CPU, is in charge. Many Machine Learning and Computational Photography features are made feasible by the custom processor, which is not achievable with Snapdragon CPUs. The CPU in the tensor chip is set up in a 2+2+4 arrangement, and the GPU is a Mali-G78. A large 5003 mAh cell is used that supports 30 W fast charging, 23 W wireless fast charging, and reverse wireless charging from the battery.
The Google Pixel 6 Pro uses an entirely new camera system with a 50 MP primary camera along with a 48 MP 4x telephoto and a 12 MP ultrawide camera, which together produce some of the greatest photographs thanks to Google's computational algorithms. The front selfie shooter has also seen a change with its new 11.1 MP camera present in the top centre of the display.
The Google Pixel 6 Pro is compatible with a variety of different technologies, including NFC, GPS, and GLONASS, as well as the most recent WiFi and Bluetooth communication standards, including WiFi 6e and Bluetooth 5.2 LE. The Type-C connection on the bottom supports quick USB 3.1 transfer speeds.
The Google Pixel 6 Pro is an all-around complete flagship product from Google just like the Pixel 6 with various improvements over the vanilla variant.
Pros: Design, Camera, AI and ML performance
Cons: Too expensive.
| Battery | 5003 mAh |
| Display | 6.7 inches |
| RAM | 12 GB |
| Processor | 2.8 GHz |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Launch Date | January 28, 2022 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | 0 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Google Tensor |
| Graphics | Mali-G78 MP20 |
| Processor | 2.8 GHz |
| RAM | 12 GB |
| Java | No |
| Co Processor | Google Tensor |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | No |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Bezel Less Display | Yes Yes with punch-hole display |
| Display Type | OLED |
| Pixel Density | 513 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass, Glass Victus |
| Screen Resolution | 1440 x |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 163.9 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 210 |
| Width | 75.8 mm |
| Colours | Stormy Black, Sorta Sunny, Cloudy White |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Waterproof | 30 minutes |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 163.9 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus, Laser autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 11.1 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 30 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 5003 mAh |
| Wireless Charging | Yes |
| Removable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | N/A |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | N/A |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Google Pixel 6 Pro ₹ 49,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.7 inches |
| Battery | 5003 mAh |
| Front Camera | 11.1 MP |
| Ram | 12 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.8 GHz, Dual core, Cortex X1 + 2.25 GHz, Dual core, Cortex A76 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad