Ad
Variants:
The Hi-tech amaze s2 is a ₹2,999 smartphone from hi-tech. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4 inches TFT display, a Quad core, 1.2 GHz processor, a 3.2 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Amaze S2 has a sleek design. It features a 4 inches TFT display. It's 10.5 mm thick and weighs N/A .
The Amaze S2 features a 4 inches TFT display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 233 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The hi-tech Amaze S2 is powered by a Quad core, 1.2 GHz processor. It's priced at ₹2,999. The processor is paired with 512 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Amaze S2 has a 3.2 MP rear camera setup and a front camera with 1.3 MP for selfies and video calls.
The Amaze S2 is equipped with a 1400 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1400 mAh |
| Display | 4 inches |
| RAM | 512 MB |
| Operating System | Android v4.4 (Kitkat) |
| Launch Date | July 21, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Processor | 1.2 GHz |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 125.3 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Width | 64.5 mm |
| Colours | Black |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 2048 x |
| Rear Camera Resolution | 3.2 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Front Camera Resolution | 1.3 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Talktime | 4 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 4 GB |
| Bluetooth | v2.1 |
| GPS | Yes |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Other Sensors | Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Hi-Tech Amaze S2 ₹ 2,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 4 inches |
| Battery | 1400 mAh |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Ram | 512 MB |
| Rear Camera | 3.2 MP |
| Processor | Quad core, 1.2 GHz |
Ad






Ad
Ad
Ad