Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Samsung galaxy on7 pro is a ₹6,549 smartphone from samsung. It was released in 07/11/2016 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.5 inches TFT display, a Quad core, 1.2 GHz, Cortex A53 processor, a 13 MP camera setup, and a battery with No charging.
The Samsung Galaxy On7 Pro has a sleek design. It features a 5.5 inches TFT display. It's 8.2 mm thick and weighs 171 N/A.
The Samsung Galaxy On7 Pro features a 5.5 inches TFT display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 267 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The samsung Samsung Galaxy On7 Pro is powered by a Quad core, 1.2 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹6,549. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Samsung Galaxy On7 Pro has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Samsung Galaxy On7 Pro is equipped with a 3000 mAh. It supports fast charging and can be charged No.





| Battery | 3000 mAh |
| Display | 5.5 inches |
| RAM | 2 GB |
| Operating System | Android v6.0 (Marshmallow) |
| Launch Date | July 12, 2016 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 |
| Graphics | Adreno 306 |
| Processor | 1.2 GHz |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 267 ppi |
| Screen Protection | No |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 151.8 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Weight | 171 |
| Width | 77.5 mm |
| Colours | Black, Gold |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Physical Aperture | F2.2 |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| User Available Storage | 10.6 GB |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Samsung Samsung Galaxy On7 Pro ₹ 6,549 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Vivo Y19e ₹ 7,999 | ![]() Realme Note 60x ₹ 6,299 | ![]() Realme Narzo N61 ₹ 7,499 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches | 6.74 inch | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.74 inches | 6.74 inches |
| Battery | 3000 mAh | 6300 mAh | NA | 5500 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | 2 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 13 MP | 8 MP | 13 MP | 13 MP | 8 MP | 5 MP |
| Processor | Quad core, 1.2 GHz, Cortex A53 | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad



Ad
Ad
Ad