Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Intex aqua power iv is a ₹4,895 smartphone from intex. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches TFT display, a Quad core, 1.3 GHz, Cortex A53 processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Aqua Power IV has a sleek design. It features a 5 inches TFT display. It's 9.9 mm thick and weighs 158.2 N/A.
The Aqua Power IV features a 5 inches TFT display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 196 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The intex Aqua Power IV is powered by a Quad core, 1.3 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹4,895. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Aqua Power IV has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Aqua Power IV is equipped with a 4000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 4000 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v7.0 (Nougat) |
| Launch Date | July 26, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | MediaTek MT6737 |
| Graphics | Mali-T720 MP2 |
| Processor | 1.3 GHz |
| Java | No |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Screen Protection | No |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 145 mm |
| Thickness | 9.9 mm |
| Weight | 158.2 |
| Width | 71.8 mm |
| Colours | Black, Gold |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Face detection |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 250 |
| Talktime | 40 |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Intex Mobiles Aqua Power IV ₹ 4,895 | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Battery | 4000 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Ram | 1 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Processor | Quad core, 1.3 GHz, Cortex A53 |
Ad






Ad
Ad
Ad