Ad
Available Colors :
Green
Variants:
The Itel a48 is a ₹6,988 smartphone from itel. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.1 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.4 GHz processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The A48 has a sleek design. It features a 6.1 inches IPS LCD display. It's N/A thick and weighs N/A .
The A48 features a 6.1 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 276 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The itel A48 is powered by a Quad core, 1.4 GHz processor. It's priced at ₹6,988. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The A48 has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The A48 is equipped with a 3000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 3000 mAh |
| Display | 6.1 inches |
| RAM | 2 GB |
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Launch Date | October 14, 2020 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Processor | 1.4 GHz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Bezel Less Display | with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 276 ppi |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6.1 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Colours | Gradation Purple , Gradation Black, Gradation Green |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Itel A48 ₹ 6,988 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Samsung Galaxy M07 ₹ 6,999 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Vivo Y19e ₹ 7,999 | ![]() Realme Note 60x ₹ 6,299 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.1 inches | 6.74 inch | 6.7 inches | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.74 inches |
| Battery | 3000 mAh | 6300 mAh | 5000 mAh | NA | 5500 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | 2 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 5 MP | 8 MP | 50 MP | 13 MP | 13 MP | 8 MP |
| Processor | Quad core, 1.4 GHz | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad