Ad
Available Colors :
Coffee Bl...
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 2.4 inches TFT display, a NA } processor, a 0.3 MP camera setup, and a battery with standard charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The K451 Power has a sleek design. It features a 2.4 inches TFT display. It's N/A thick and weighs N/A .</p> <h2>Display</h2> <p>The K451 Power features a 2.4 inches TFT display with a resolution of 240 x, giving it a pixel density of 167 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The karbonn K451 Power is powered by a NA processor. It's priced at ₹1,349. The processor is paired with 32 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The K451 Power has a 0.3 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The K451 Power is equipped with a 3000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.</p>




| Battery | 3000 mAh |
| Display | 2.4 inches |
| RAM | 32 MB |
| Internal Memory | 32 MB |
| Launch Date | August 2, 2016 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Internal Storage | 32 MB |
| External Storage | 16 GB |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen Resolution | 240 x |
| Screen Size | 2.4 inches |
| Colours | Coffee |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 640 x |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Camera | 0.3 MP |
| Primary Camera | 0.3 MP |
| Type | Li-ion |
| User Replaceable | Yes |
| Capacity | 3000 mAh |
| Removable | Yes |
| Expandable Memory | 16 GB |
| Internal Memory | 32 MB |
| Bluetooth | Yes |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM1 Network Support | 2 G |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Video Player | 3 |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, Calendar, Alarm |
| Phone Book | Limited |
![]() Karbonn K451 Power ₹ 1,349 | ![]() Samsung Samsung Metro B350E ₹ 3,013 | ![]() Samsung Samsung Metro B313 ₹ 1,700 | ![]() Samsung Samsung Guru Music 2 ₹ 1,450 | ![]() Samsung Samsung E1200 ₹ 1,100 | ![]() Samsung Samsung E2152 ₹ 3,299 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches | 2.4 inches | 2 inches | 2 inches | 1.5 inches | 2 inches |
| Battery | 3000 mAh | 1200 mAh | 1000 mAh | 800 mAh | 800 mAh | 1000 mAh |
| Front Camera | NA | NA | NA | NA | NA | NA |
| Ram | 32 MB | 32 MB | 10 MB | NA | NA | NA |
| Rear Camera | 0.3 MP | 2 MP | 0.3 MP | NA | NA | 0.3 MP |
| Processor | One core | Single core, 208 MHz |
Ad
Ad
Ad
Ad