Ad
Available Colors :
Eclipse G...
Aurora Go...
Variants:
The Lava bold n2 pro is a ₹7,999 smartphone from lava. It was released in 03/30/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.75 inch LCD display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 18W charging.
The Bold N2 Pro has a sleek design. It features a 6.75 inch LCD display. It's N/A thick and weighs 201 g.
The Bold N2 Pro features a 6.75 inch LCD display with a resolution of 720x1600 px (HD+) , giving it a pixel density of 260 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.
The lava Bold N2 Pro is powered by a processor. It's priced at ₹7,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Bold N2 Pro has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The Bold N2 Pro is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 18W.





| RAM | 4 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Processor | 1.8 GHz |
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.75 inch |
| Front Camera | 8 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | March 31, 2026 (Official) |
| OS Updates | 1 years |
| Security Updates | 2 years |
| Chipset | Unisoc T7250 |
| Processor | 1.8 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 12 nm |
| Graphics | Mali-G57 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.75 inch |
| Screen Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Weight | 201 g |
| Water Resistance | Yes, Splash proof, IP54 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Video Recording | Full HD @30 fps HD @30 fps |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 18W |
| Internal Storage | 128 GB |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G Not Supported, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
![]() Lava Bold N2 Pro ₹ 7,999 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Realme P4 lite ₹ 9,499 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Realme C63 ₹ 8,999 | ![]() Vivo Y19e ₹ 7,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.75 inch | 6.74 inch | 6.77 inch | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.74 inches |
| Battery | 5000 mAh | 6300 mAh | 7000 mAh | NA | 5000 mAh | 5500 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 8 MP | 13 MP | 13 MP | 50 MP | 13 MP |
| Processor | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad