Ad
Available Colors :
Breaker B...
Cosmic La...
Galaxy Wh...
Variants:
The Lava yuva 3 is a ₹6,799 smartphone from lava. It was released in 02/06/2024 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.5 inches IPS LCD display, a Octa core (1.6 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 13 MP camera setup, and a battery with 18 charging.
The Yuva 3 has a sleek design. It features a 6.5 inches IPS LCD display. It's 8.45 mm thick and weighs 192 N/A.
The Yuva 3 features a 6.5 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 270 ppi. It supports Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode. The refresh rate is standard .
The lava Yuva 3 is powered by a Octa core (1.6 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹6,799. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Yuva 3 has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Yuva 3 is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 18.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.5 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 1.6 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Launch Date | February 7, 2024 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Unisoc T606 |
| Graphics | Mali-G57 |
| Processor | 1.6 GHz |
| Fabrication | 12 nm |
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 512 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 270 ppi |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 164.2 mm |
| Thickness | 8.45 mm |
| Weight | 192 |
| Width | 76 mm |
| Colours | Eclipse Black, Cosmic Lavender, Galaxy White |
| Build Material | Back: Plastic |
| Waterproof | No |
| Ruggedness | No |
| Dimensions | 164.2 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Filters, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Flash | Yes, Screen flash |
| Quick Charging | 18 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| Standby Time | 270 |
| Capacity | 5000 mAh |
| Talktime | 30 |
| Expandable Memory | 512 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| FM Radio | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Lava Yuva 3 ₹ 6,799 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Samsung Galaxy M07 ₹ 6,999 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Vivo Y19e ₹ 7,999 | ![]() Realme Note 60x ₹ 6,299 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.5 inches | 6.74 inch | 6.7 inches | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.74 inches |
| Battery | 5000 mAh | 6300 mAh | 5000 mAh | NA | 5500 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 13 MP | 8 MP | 50 MP | 13 MP | 13 MP | 8 MP |
| Processor | Octa core (1.6 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad