Ad
Variants:
The Lava yuva star 4g is a ₹6,499 smartphone from lava. It was released in 08/05/2024 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.75 inches IPS LCD display, a Octa core (1.6 GHz, Quad core, Cortex A55 + 1.2 GHz, Quad core, Cortex A55) processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Yuva Star 4G has a sleek design. It features a 6.75 inches IPS LCD display. It's N/A thick and weighs N/A .
The Yuva Star 4G features a 6.75 inches IPS LCD display with a resolution of 1600 N/A, giving it a pixel density of 260 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 60 Hz.
The lava Yuva Star 4G is powered by a Octa core (1.6 GHz, Quad core, Cortex A55 + 1.2 GHz, Quad core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹6,499. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Yuva Star 4G has a 5 MP rear camera setup and a front camera with Single N/A for selfies and video calls.
The Yuva Star 4G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.75 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 1.6 GHz |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom Ui | Android Go |
| Launch Date | August 6, 2024 (Official) |
| Chipset | Unisoc T750 |
| Graphics | PowerVR GE8322 |
| Processor | 1.6 GHz |
| Fabrication | 28 nm |
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | Yes |
| Bezel Less Display | Yes with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Size | 6.75 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 1600 |
| Colours | Black, White, Lavender |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Camera | 5 MP |
| Main Camera | Dual |
| Front Camera | Single |
| USB Type-C | Yes |
| Capacity | 5000 mAh |
| Expandable Memory | Yes |
| Internal Memory | 64 GB |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
![]() Lava Yuva Star 4G ₹ 6,499 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.75 inches |
| Battery | 5000 mAh |
| Front Camera | Single MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Processor | Octa core (1.6 GHz, Quad core, Cortex A55 + 1.2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad