Ad
Available Colors :
poplur
Variants:
The Lg g4 is a ₹12,999 smartphone from lg. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.5 inches IPS LCD display, a Hexa Core, 1.8 GHz, ARM Cortex A57 processor, a 16 MP camera setup, and a battery with Quick, v2.0 charging.
The G4 has a sleek design. It features a 5.5 inches IPS LCD display. It's 9.8 mm thick and weighs 155 N/A.
The G4 features a 5.5 inches IPS LCD display with a resolution of 1440 x, giving it a pixel density of 534 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The lg G4 is powered by a Hexa Core, 1.8 GHz, ARM Cortex A57 processor. It's priced at ₹12,999. The processor is paired with 3 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The G4 has a 16 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The G4 is equipped with a 3000 mAh. It supports fast charging and can be charged Quick, v2.0.
| Battery | 3000 mAh |
| Display | 5.5 inches |
| RAM | 3 GB |
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Launch Date | June 1, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 |
| Graphics | Adreno 418 |
| Processor | 1.8 GHz |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 534 ppi |
| Screen Resolution | 1440 x |
| Screen Size | 5.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| HDMI | Micro HDMI (Type D) |
| Height | 148.9 mm |
| Thickness | 9.8 mm |
| Weight | 155 |
| Width | 76.1 mm |
| Colours | Gold, Grey, White |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus, Laser autofocus |
| Rear Camera Features | 8 x |
| Rear Camera Image Resolution | 5312 x |
| Rear Camera Resolution | 16 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Video Recording Features | Optical Image stabilization |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | Quick, v2.0 |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | Yes |
| Expandable Memory | 2 TB |
| Internal Memory | 32 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Micro |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/ac/b/g/n |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
![]() LG G4 ₹ 12,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches |
| Battery | 3000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 3 GB |
| Rear Camera | 16 MP |
| Processor | Hexa Core, 1.8 GHz, ARM Cortex A57 |
Ad






Ad
Ad
Ad