Ad
Variants:
The Micromax bolt q370 is a ₹4,099 smartphone from micromax. It was released in 09/13/2015 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4.5 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.2 GHz processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Bolt Q370 has a sleek design. It features a 4.5 inches IPS LCD display. It's N/A thick and weighs N/A .
The Bolt Q370 features a 4.5 inches IPS LCD display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 218 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The micromax Bolt Q370 is powered by a Quad core, 1.2 GHz processor. It's priced at ₹4,099. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Bolt Q370 has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 2 MP for selfies and video calls.
The Bolt Q370 is equipped with a 1650 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 1650 mAh |
| Display | 4.5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Launch Date | September 14, 2015 |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Processor | 1.2 GHz |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 218 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| HDMI | No |
| Colours | Black |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| Standby Time | 210 |
| Talktime | 6 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| USB OTG Support | No |
| User Available Storage | 4 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Micromax Bolt Q370 ₹ 4,099 | ![]() Samsung Samsung Galaxy M01 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Galaxy A2 Core ₹ 5,900 | ![]() Samsung Samsung Galaxy J2 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Galaxy Star 2 ₹ 4,890 | ![]() Samsung Samsung Omnia M ₹ 3,990 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 4.5 inches | 5.3 inches | 5 inches | 5 inches | 3.5 inches | 4 inches |
| Battery | 1650 mAh | 3000 mAh | 2600 mAh | 2600 mAh | 1300 mAh | 1500 mAh |
| Front Camera | 2 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | NA | 0.3 MP |
| Ram | 1 GB | 2 GB | 1 GB | 1 GB | 512 MB | 384 MB |
| Rear Camera | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 8 MP | 2 MP | 5 MP |
| Processor | Quad core, 1.2 GHz | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 | Octa core, 1.6 GHz, Cortex A53 | Quad core, 1.4 GHz, Cortex A53 | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A7 | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A5 |
Ad
Ad
Ad
Ad