Ad
Variants:
The Micromax canvas fire 3 a096 is a ₹3,990 smartphone from micromax. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4.5 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.3 GHz processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Canvas Fire 3 A096 has a sleek design. It features a 4.5 inches IPS LCD display. It's 9 mm thick and weighs N/A .
The Canvas Fire 3 A096 features a 4.5 inches IPS LCD display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 218 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The micromax Canvas Fire 3 A096 is powered by a Quad core, 1.3 GHz processor. It's priced at ₹3,990. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Canvas Fire 3 A096 has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 2 MP for selfies and video calls.
The Canvas Fire 3 A096 is equipped with a 1850 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 1850 mAh |
| Display | 4.5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Processor | 1.3 GHz |
| Storage | 8 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Operating System | Android v4.4 (Kitkat) |
| Launch Date | May 19, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | MediaTek MT6582M |
| Processor | 1.3 GHz |
| RAM | 1 GB |
| Internal Storage | 8 GB |
| External Storage | 32 GB |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 218 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| HDMI | No |
| Height | 134 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Width | 65 mm |
| Colours | Black |
| Dimensions | 134 |
| Rear Camera Features | Fixed Focus |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Camera | 5 MP |
| Primary Camera | 5 MP |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| Capacity | 1850 mAh |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| USB OTG Support | No |
| USB OTG | No |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM1 Network Support | 3 G |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Micromax Canvas Fire 3 A096 ₹ 3,990 | ![]() Samsung Samsung Galaxy M01 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Galaxy A2 Core ₹ 5,900 | ![]() Samsung Samsung Galaxy J2 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Metro B350E ₹ 3,013 | ![]() Samsung Samsung Galaxy Star 2 ₹ 4,890 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 4.5 inches | 5.3 inches | 5 inches | 5 inches | 2.4 inches | 3.5 inches |
| Battery | 1850 mAh | 3000 mAh | 2600 mAh | 2600 mAh | 1200 mAh | 1300 mAh |
| Front Camera | 2 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | NA | NA |
| Ram | 1 GB | 2 GB | 1 GB | 1 GB | 32 MB | 512 MB |
| Rear Camera | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 8 MP | 2 MP | 2 MP |
| Processor | Quad core, 1.3 GHz | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 | Octa core, 1.6 GHz, Cortex A53 | Quad core, 1.4 GHz, Cortex A53 | One core | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A7 |
Ad
Ad
Ad
Ad