Ad
Variants:
The Micromax x415 is a ₹920 smartphone from micromax. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 1.77 inches TFT display, a NA processor, a 0.3 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The X415 has a sleek design. It features a 1.77 inches TFT display. It's 14.8 mm thick and weighs 68.6 N/A.
The X415 features a 1.77 inches TFT display with a resolution of 128 x, giving it a pixel density of 116 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The micromax X415 is powered by a NA processor. It's priced at ₹920. The processor is paired with 32 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The X415 has a 0.3 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The X415 is equipped with a 1000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.




| Battery | 1000 mAh |
| Display | 1.77 inches |
| RAM | 32 MB |
| Internal Memory | 32 MB |
| Launch Date | August 28, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Internal Storage | 32 MB |
| External Storage | 8 GB |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 116 ppi |
| Screen Resolution | 128 x |
| Screen Size | 1.77 inches |
| Display Colour | 262 |
| Height | 113.6 mm |
| Thickness | 14.8 mm |
| Weight | 68.6 |
| Width | 46.7 mm |
| Colours | Black |
| Dimensions | 113.6 |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 640 x |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Camera | 0.3 MP |
| Primary Camera | 0.3 MP |
| Type | Li-ion |
| User Replaceable | Yes |
| Standby Time | 200 |
| Capacity | 1000 mAh |
| Talktime | 6.5 |
| Removable | Yes |
| Expandable Memory | 8 GB |
| Internal Memory | 32 MB |
| Bluetooth | Yes |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM1 Network Support | 2 G |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: MIDI, MP3, WAV |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Video Player | 3 |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, Timer, Calendar, Alarm |
| Phone Book | 500 |
| SMS | 100 |
![]() Micromax X415 ₹ 920 | ![]() Samsung Samsung Metro B313 ₹ 1,700 | ![]() Samsung Samsung Guru Music 2 ₹ 1,450 | ![]() Samsung Samsung E1200 ₹ 1,100 | ![]() Samsung Samsung E1205 ₹ 2,400 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 1.77 inches | 2 inches | 2 inches | 1.5 inches | 1.5 inches |
| Battery | 1000 mAh | 1000 mAh | 800 mAh | 800 mAh | 800 mAh |
| Front Camera | NA | NA | NA | NA | NA |
| Ram | 32 MB | 10 MB | NA | NA | NA |
| Rear Camera | 0.3 MP | 0.3 MP | NA | NA | NA |
| Processor | Single core, 208 MHz |
Ad






Ad
Ad
Ad