Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Nokia 106 is a ₹1,399 smartphone from nokia. It was released in 11/11/2013 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 1.8 inches LCD display, a NA processor, a NA NA camera setup, and a battery with standard charging.
The 106 has a sleek design. It features a 1.8 inches LCD display. It's 14.9 mm thick and weighs 74.2 N/A.
The 106 features a 1.8 inches LCD display with a resolution of 128 x, giving it a pixel density of 114 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The nokia 106 is powered by a NA processor. It's priced at ₹1,399. The processor is paired with 384 N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 106 has a NA NA rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The 106 is equipped with a 800 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 800 mAh |
| Display | 1.8 inches |
| RAM | 384 |
| Internal Memory | 4 MB |
| Launch Date | November 12, 2013 (Official) |
| Network | 2 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| RAM | 384 |
| Java | Yes |
| Internal Storage | 4 MB |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 114 ppi |
| Screen Resolution | 128 x |
| Screen Size | 1.8 inches |
| Display Colour | 65 |
| Height | 112.9 mm |
| Thickness | 14.9 mm |
| Weight | 74.2 |
| Width | 47.5 mm |
| Colours | Black, Red, White |
| Dimensions | 112.9 |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 840 |
| Capacity | 800 mAh |
| Talktime | 9.9 |
| Internal Memory | 4 MB |
| Bluetooth | No |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Mini |
| USB Connectivity | USB charging |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| SIM Type | SIM1: Mini |
| SIM1 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: MIDI |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| MMS | Yes |
| Browser | No |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, World clock, Calendar, Alarm |
| Phone Book | 500 |
![]() Nokia 106 ₹ 1,399 | ![]() Samsung Samsung Metro B350E ₹ 3,013 | ![]() Samsung Samsung Metro B313 ₹ 1,700 | ![]() Samsung Samsung Guru Music 2 ₹ 1,450 | ![]() Samsung Samsung E1200 ₹ 1,100 | ![]() Samsung Samsung E2152 ₹ 3,299 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 1.8 inches | 2.4 inches | 2 inches | 2 inches | 1.5 inches | 2 inches |
| Battery | 800 mAh | 1200 mAh | 1000 mAh | 800 mAh | 800 mAh | 1000 mAh |
| Front Camera | NA | NA | NA | NA | NA | NA |
| Ram | 384 N/A | 32 MB | 10 MB | NA | NA | NA |
| Rear Camera | NA | 2 MP | 0.3 MP | NA | NA | 0.3 MP |
| Processor | One core | Single core, 208 MHz |
Ad
Ad
Ad
Ad