Ad
Available Colors :
PINK
Variants:
The Nokia 107 dual sim is a ₹1,860 smartphone from nokia. It was released in 10/15/2013 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 1.8 inches LCD display, a NA processor, a NA NA camera setup, and a battery with standard charging.
The 107 Dual SIM has a sleek design. It features a 1.8 inches LCD display. It's 14.9 mm thick and weighs 75.8 N/A.
The 107 Dual SIM features a 1.8 inches LCD display with a resolution of 128 x, giving it a pixel density of 114 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The nokia 107 Dual SIM is powered by a NA processor. It's priced at ₹1,860. The processor is paired with 4 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 107 Dual SIM has a NA NA rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The 107 Dual SIM is equipped with a 1020 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 1020 mAh |
| Display | 1.8 inches |
| RAM | 4 MB |
| Launch Date | October 16, 2013 (Official) |
| Network | 2 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 114 ppi |
| Screen Resolution | 128 x |
| Screen Size | 1.8 inches |
| Display Colour | 65 |
| Height | 112.9 mm |
| Thickness | 14.9 mm |
| Weight | 75.8 |
| Width | 47.5 mm |
| Colours | Black, Red, White |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 576 |
| Talktime | 12.7 |
| Expandable Memory | 16 GB |
| Bluetooth | No |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Mini |
| USB Connectivity | USB charging |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: MIDI, MP3 |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| MMS | Yes |
| Browser | No |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Calendar, Alarm |
| Phone Book | 500 |
![]() Nokia 107 Dual SIM ₹ 1,860 | ![]() Samsung Samsung Metro B350E ₹ 3,013 | ![]() Samsung Samsung Metro B313 ₹ 1,700 | ![]() Samsung Samsung Guru Music 2 ₹ 1,450 | ![]() Samsung Samsung E1200 ₹ 1,100 | ![]() Samsung Samsung C3520 ₹ 3,690 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 1.8 inches | 2.4 inches | 2 inches | 2 inches | 1.5 inches | 2.4 inches |
| Battery | 1020 mAh | 1200 mAh | 1000 mAh | 800 mAh | 800 mAh | 800 mAh |
| Front Camera | NA | NA | NA | NA | NA | NA |
| Ram | 4 MB | 32 MB | 10 MB | NA | NA | NA |
| Rear Camera | NA | 2 MP | 0.3 MP | NA | NA | 1.3 MP |
| Processor | One core | Single core, 208 MHz |
Ad
Ad
Ad
Ad