Ad
Available Colors :
black
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a N/A display, a NA } processor, a NA NA camera setup, and a battery with standard charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The 1100 has a sleek design. It features a N/A display. It's 20 mm thick and weighs 87 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The 1100 features a N/A display with a resolution of 96 x, giving it a pixel density of N/A . It supports standard modes. The refresh rate is standard .</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The nokia 1100 is powered by a NA processor. It's priced at ₹1,200. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The 1100 has a NA NA rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The 1100 is equipped with a 760 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.</p>




| Battery | 760 mAh |
| Launch Date | July 3, 2003 (Official) |
| Network | 2 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Gaming Phones | 0 |
| Screen Resolution | 96 x |
| Height | 106 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Weight | 87 |
| Width | 46 mm |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 2 G |
| Talktime | 2 G |
| Bluetooth | No |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| USB Connectivity | No |
| Ring Tone | Polyphonic ringtones, Vibration |
| Fingerprint Sensor | No |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Phone Book | 50 |
![]() Nokia 1100 ₹ 1,200 | ![]() Samsung Samsung Metro B350E ₹ 3,013 | ![]() Samsung Samsung Metro B313 ₹ 1,700 | ![]() Samsung Samsung Guru Music 2 ₹ 1,450 | ![]() Samsung Samsung E1200 ₹ 1,100 | ![]() Samsung Samsung E1205 ₹ 2,400 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | NA | 2.4 inches | 2 inches | 2 inches | 1.5 inches | 1.5 inches |
| Battery | 760 mAh | 1200 mAh | 1000 mAh | 800 mAh | 800 mAh | 800 mAh |
| Front Camera | NA | NA | NA | NA | NA | NA |
| Ram | NA | 32 MB | 10 MB | NA | NA | NA |
| Rear Camera | NA | 2 MP | 0.3 MP | NA | NA | NA |
| Processor | One core | Single core, 208 MHz |
Ad
Ad
Ad
Ad