Ad
Available Colors :
WHITE
Variants:
The Nokia 112 is a ₹3,100 smartphone from nokia. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 1.8 inches TFT display, a NA processor, a 0.3 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The 112 has a sleek design. It features a 1.8 inches TFT display. It's 15.4 mm thick and weighs 86 N/A.
The 112 features a 1.8 inches TFT display with a resolution of 128 x, giving it a pixel density of 114 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The nokia 112 is powered by a NA processor. It's priced at ₹3,100. The processor is paired with 16 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 112 has a 0.3 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The 112 is equipped with a 1400 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1400 mAh |
| Display | 1.8 inches |
| RAM | 16 MB |
| Operating System | Symbian v |
| Launch Date | September 16, 2012 (Official) |
| Network | 2 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Java | Yes |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 114 ppi |
| Screen Resolution | 128 x |
| Screen Size | 1.8 inches |
| Display Colour | 65 |
| Height | 110.4 mm |
| Thickness | 15.4 mm |
| Weight | 86 |
| Width | 46.9 mm |
| Colours | Black |
| Rear Camera Features | 4 x |
| Rear Camera Image Resolution | 640 x |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 840 |
| Talktime | 14 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Bluetooth | v2.1 |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Mini |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | 3 |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Video Player | 3 |
| Browser | WAP 2.0 |
POP3, SMTP | |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Converter, Dictionary, World clock, Calendar, To-Do, Alarm |
| Phone Book | 1000 |
![]() Nokia 112 ₹ 3,100 | |
|---|---|
| Screen Size | 1.8 inches |
| Battery | 1400 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | 16 MB |
| Rear Camera | 0.3 MP |
| Processor |
Ad






Ad
Ad
Ad