Ad
Available Colors :
Black
Blue
Variants:
The Nokia 206 single sim is a ₹2,894 smartphone from nokia. It was released in 12/15/2012 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 2.4 inches LCD display, a NA processor, a 1.3 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The 206 Single SIM has a sleek design. It features a 2.4 inches LCD display. It's 12.4 mm thick and weighs 91 N/A.
The 206 Single SIM features a 2.4 inches LCD display with a resolution of 240 x, giving it a pixel density of 167 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The nokia 206 Single SIM is powered by a NA processor. It's priced at ₹2,894. The processor is paired with 32 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 206 Single SIM has a 1.3 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The 206 Single SIM is equipped with a 1200 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 1200 mAh |
| Display | 2.4 inches |
| RAM | 32 MB |
| Storage | 64 MB |
| Internal Memory | 64 MB |
| Launch Date | December 16, 2012 (Official) |
| Network | 2 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| RAM | 32 MB |
| Java | MIDP 2.1 |
| Internal Storage | 64 MB |
| External Storage | 32 GB |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen Resolution | 240 x |
| Screen Size | 2.4 inches |
| Display Colour | 65 |
| Height | 116 mm |
| Thickness | 12.4 mm |
| Weight | 91 |
| Width | 49.4 mm |
| Colours | Black, White, Yellow, Cyan, Magenta |
| Dimensions | 116 |
| Rear Camera Features | 4 x |
| Rear Camera Image Resolution | 1280 x |
| Rear Camera Resolution | 1.3 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Camera | 1.3 MP |
| Primary Camera | 1.3 MP |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 672 |
| Capacity | 1200 mAh |
| Talktime | 20 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 64 MB |
| Bluetooth | v2.1 |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Mini |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| SAR Value | 0.93 W |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| SIM Type | SIM1: Mini |
| SIM1 Network Support | 2 G |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: AAC, AMR, MIDI, MP3, WAV, WMA |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Video Player | 3 |
| Browser | HTML, WAP 2.0, XHTML |
IMAP, POP3, SMTP | |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, World clock, Calendar, Alarm |
| Phone Book | 1000 |
![]() Nokia 206 Single SIM ₹ 2,894 | ![]() Samsung Samsung Metro B350E ₹ 3,013 | ![]() Samsung Samsung Galaxy Star 2 ₹ 4,890 | ![]() Samsung Samsung Omnia M ₹ 3,990 | ![]() Samsung Samsung C3520 ₹ 3,690 | ![]() Samsung Samsung Chat 527 ₹ 4,000 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches | 2.4 inches | 3.5 inches | 4 inches | 2.4 inches | 2.4 inches |
| Battery | 1200 mAh | 1200 mAh | 1300 mAh | 1500 mAh | 800 mAh | 1000 mAh |
| Front Camera | NA | NA | NA | 0.3 MP | NA | NA |
| Ram | 32 MB | 32 MB | 512 MB | 384 MB | NA | NA |
| Rear Camera | 1.3 MP | 2 MP | 2 MP | 5 MP | 1.3 MP | 2 MP |
| Processor | One core | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A7 | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A5 |
Ad
Ad
Ad
Ad