Ad
Available Colors :
Dynamic G...
White
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 1.8 inches LCD display, a NA } processor, a 0.3 MP camera setup, and a battery with standard charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The C2-00 has a sleek design. It features a 1.8 inches LCD display. It's 14.7 mm thick and weighs 74 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The C2-00 features a 1.8 inches LCD display with a resolution of 128 x, giving it a pixel density of 114 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The nokia C2-00 is powered by a NA processor. It's priced at ₹3,299. The processor is paired with 64 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The C2-00 has a 0.3 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The C2-00 is equipped with a 1020 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.</p>




| Battery | 1020 mAh |
| Display | 1.8 inches |
| RAM | 64 MB |
| Launch Date | September 2, 2010 |
| Network | 2 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Java | MIDP 2.0 |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 114 ppi |
| Screen Resolution | 128 x |
| Screen Size | 1.8 inches |
| Height | 108 mm |
| Thickness | 14.7 mm |
| Weight | 74 |
| Width | 45 mm |
| Colours | Dynamic Grey, Jet Black, Magenta, Dark Blue, Snow White |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Smile detection |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Video Recording | 320x240 @ 30, 176x144 @ 30 |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 2 G |
| Talktime | 2 G |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 16 MB |
| Bluetooth | v2 |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 48 |
| Music | 3.5 mm |
| MMS | Yes |
| Browser | Yes |
SMTP, IMAP4, POP3 | |
| Other Facilities | Instant Messaging, Hot swappable external SIM slot (second SIM), Organizer, Voice memo, T9 |
| Phone Book | 1000 |
| SMS | Yes |
![]() Nokia C2-00 ₹ 3,299 | ![]() Samsung Samsung Galaxy M01 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Galaxy J2 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Metro B350E ₹ 3,013 | ![]() Samsung Samsung Galaxy Star 2 ₹ 4,890 | ![]() Samsung Samsung Omnia M ₹ 3,990 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 1.8 inches | 5.3 inches | 5 inches | 2.4 inches | 3.5 inches | 4 inches |
| Battery | 1020 mAh | 3000 mAh | 2600 mAh | 1200 mAh | 1300 mAh | 1500 mAh |
| Front Camera | NA | 5 MP | 5 MP | NA | NA | 0.3 MP |
| Ram | 64 MB | 2 GB | 1 GB | 32 MB | 512 MB | 384 MB |
| Rear Camera | 0.3 MP | 8 MP | 8 MP | 2 MP | 2 MP | 5 MP |
| Processor | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 | Quad core, 1.4 GHz, Cortex A53 | One core | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A7 | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A5 |
Ad
Ad
Ad
Ad