Ad
Available Colors :
green
Variants:
The Nokia x (normandy) is a ₹11,289 smartphone from nokia. It was released in 03/09/2014 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4 inches IPS LCD display, a Dual core, 1 GHz, Cortex A5 processor, a 3 MP camera setup, and a battery with No charging.
The X (Normandy) has a sleek design. It features a 4 inches IPS LCD display. It's 10.4 mm thick and weighs 128.7 N/A.
The X (Normandy) features a 4 inches IPS LCD display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 233 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The nokia X (Normandy) is powered by a Dual core, 1 GHz, Cortex A5 processor. It's priced at ₹11,289. The processor is paired with 512 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The X (Normandy) has a 3 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The X (Normandy) is equipped with a 1500 mAh. It supports fast charging and can be charged No.





| Battery | 1500 mAh |
| Display | 4 inches |
| RAM | 512 MB |
| Processor | 1 GHz |
| Storage | 4 GB |
| Internal Memory | 4 GB |
| Operating System | Android v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Launch Date | March 10, 2014 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Also Known As | Nokia X A110 |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| Graphics | Adreno 302 |
| Processor | 1 GHz |
| RAM | 512 MB |
| Internal Storage | 4 GB |
| External Storage | 32 GB |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 115.5 mm |
| Thickness | 10.4 mm |
| Weight | 128.7 |
| Width | 63 mm |
| Colours | Black, Blue, Green, Red, White, Yellow |
| Dimensions | 115.5 |
| Rear Camera Features | 4 x |
| Rear Camera Image Resolution | 2048 x |
| Rear Camera Resolution | 3 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Camera | 3 MP |
| Primary Camera | 3 MP |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Standby Time | 408 |
| Capacity | 1500 mAh |
| Talktime | 10.5 |
| Removable | Yes |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 4 GB |
| Bluetooth | v3.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Micro |
| USB Connectivity | USB 2.0, Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Micro |
| SIM1 Network Support | 3 G |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Nokia X (Normandy) ₹ 11,289 | ![]() Xiaomi 15A 5G ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy M17e 5G ₹ 11,999 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | ![]() OPPO A6x ₹ 12,999 | ![]() Vivo Y19s 5G ₹ 10,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 4 inches | 6.9 inch | 6.7 inch | 6.75 inch | 6.75 inch | 6.74 inch |
| Battery | 1500 mAh | 6300 mAh | 6000 mAh | 6500 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | NA | 8 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | 512 MB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 3 MP | 32 MP | 50 MP | 50 MP | 13 MP | 13 MP |
| Processor | Dual core, 1 GHz, Cortex A5 | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad