Ad
(Expected Price)
The Oneplus nord ce 6 lite is a ₹17,999 smartphone from oneplus. It was released in 05/07/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.7 inch LCD display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 45W charging.
The Nord CE 6 Lite has a sleek design. It features a 6.7 inch LCD display. It's N/A thick and weighs N/A .
The Nord CE 6 Lite features a 6.7 inch LCD display with a resolution of N/A , giving it a pixel density of N/A . It supports standard modes. The refresh rate is 144 Hz.
The oneplus Nord CE 6 Lite is powered by a processor. It's priced at ₹17,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Nord CE 6 Lite has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The Nord CE 6 Lite is equipped with a 7000 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 45W.
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Processor | 2.6 GHz |
| Battery | 7000 mAh |
| Display | 6.7 inch |
| Front Camera | 8 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | May 7, 2026 (Unofficial) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 |
| Processor | 2.6 GHz |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics GPU | Mali-G615 MP2 |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Main Display HBM Brightness | 1000 nits |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 45W |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Network Support | 5G Not Supported |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
![]() OnePlus Nord CE 6 Lite ₹ 17,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.7 inch |
| Battery | 7000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
Ad



Ad
Ad
Ad