Ad
(Expected Price)
The Oneplus nord ce 6 5g is a ₹26,990 smartphone from oneplus. It was released in 02/07/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.8 inch Flat OLED display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 80W charging.
The Nord CE 6 5G has a sleek design. It features a 6.8 inch Flat OLED display. It's N/A thick and weighs N/A .
The Nord CE 6 5G features a 6.8 inch Flat OLED display with a resolution of N/A , giving it a pixel density of N/A . It supports standard modes. The refresh rate is 144 Hz.
The oneplus Nord CE 6 5G is powered by a processor. It's priced at ₹26,990. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Nord CE 6 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 32 MP for selfies and video calls.
The Nord CE 6 5G is equipped with a 8000 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 80W.
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | Oxygen OS |
| Processor | 2.7 GHz |
| Battery | 8000 mAh |
| Display | 6.8 inch |
| Front Camera | 32 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | May 7, 2026 (Expected) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
| Processor | 2.7 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics GPU | Adreno 810 |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Display Type | Flat OLED |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Brightness | 1800 nits |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Water Resistance | Yes, IP68, IP66, IP69K, IP69 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 80W |
| Internal Storage | 256 GB |
| Network Support | 5G |
![]() OnePlus Nord CE 6 5G ₹ 26,990 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.8 inch |
| Battery | 8000 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.7 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A720 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A520) |
Ad



Ad
Ad
Ad