Ad
Available Colors :
ORENG REA...
Variants:
Oppo F17 Pro price in India starts from Rs 18799 for the 8 GB RAM with 128 GB storage base variant and goes upto Rs 25990 for the top variant with 8 GB RAM and 256 GB storage.
The 6.43-inch Super AMOLED display on the F17 Pro has a resolution of 1080 x 2400 pixels. The display also has 430 nits of typical brightness AND 800 nits peak brightness with a pixel density of 409 ppi and is protected by Corning Gorilla Glass 3.
The MediaTek Helio P95 octa-core processor and PowerVR GM 9446 GPU power the Oppo F17 Pro. The F17 Pro has a 4015 mAh Li-Po cell inside that offers decent battery backup and can be charged at a 30W fast charging rate.
The camera system consists of a 48 MP main camera with an f/1.7 aperture, an 8 MP ultrawide camera, and two 2 MP depth and macro cameras. A 16 MP primary camera along with a 2 MP depth camera with HDR capabilities and 1080p video capture at 30 frames per second with EIS handles selfies.
While the Oppo F17 Pro lacks 5G compatibility, it is compatible with a broad variety of contemporary communication protocols, including GPS, WiFi ac, NFC, Bluetooth 5.1 LE, and others. The phone's USB Type-C connection on the bottom supports micro SDXC for storage expansion as well as USB on-the-go and USB Gen 2.0 data transfer rates.
The F17 Pro is technically a F17 Prom with few upgrades, the phone features a decent screen and a good camera. It performs good enough for day to day usage
Pros: Display, Performance, Build quality, Design
Cons: ColorOS is not for everyone.
| Battery | 4015 mAh |
| Display | 6.43 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Custom Ui | ColorOS |
| Launch Date | October 19, 2020 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | 0 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio P95 |
| Graphics | PowerVR GM9446 |
| Processor | 2.2 GHz |
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | Super AMOLED |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.43 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 160.14 mm |
| Thickness | 7.48 mm |
| Weight | 164 |
| Width | 73.77 mm |
| Colours | Matte Gold |
| Build Material | Back: Plastic |
| Dimensions | 160.14 x |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | 10x Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus x |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 8000 x |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Quad |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera | 48 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Dual |
| Quick Charging | 30 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 4015 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| User Available Storage | 112 GB |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| SAR Value | 1.437 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| MMS | Yes |
![]() OPPO F17 Pro ₹ 19,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.43 inches |
| Battery | 4015 mAh |
| Front Camera | 16 MP |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | 48 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad