Ad
Available Colors :
WHITE
The Oppo mirror 5 is a ₹20,107 smartphone from oppo. It was released in 08/31/2015 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.2 GHz, Cortex A53 processor, a 8 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Mirror 5 has a sleek design. It features a 5 inches IPS LCD display. It's 7.6 mm thick and weighs 160 N/A.
The Mirror 5 features a 5 inches IPS LCD display with a resolution of 540 x, giving it a pixel density of 220 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The oppo Mirror 5 is powered by a Quad core, 1.2 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹20,107. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Mirror 5 has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Mirror 5 is equipped with a 2420 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 2420 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 2 GB |
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Launch Date | September 1, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Also Known As | 51 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 |
| Graphics | Adreno 306 |
| Processor | 1.2 GHz |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 220 ppi |
| Screen Resolution | 540 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 143.4 mm |
| Thickness | 7.6 mm |
| Weight | 160 |
| Width | 71.2 mm |
| Colours | Blue, White |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Digital image stabilization, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-Polymer |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| MMS | Yes |
![]() OPPO Mirror 5 ₹ 20,107 | ![]() Xiaomi Redmi Note 15 SE 5G ₹ 21,999 | ![]() Vivo T5x 5G ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y31 Pro 5G ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y37 Pro ₹ 21,499 | ![]() Realme 15T ₹ 20,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5 inches | 6.77 inch | 6.76 inch | 6.72 inches | 6.68 inches | 6.57 inches |
| Battery | 2420 mAh | 5800 mAh | 7200 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 20 MP | 32 MP | 8 MP | 5 MP | 50 MP |
| Ram | 2 GB | 8 GB | 6 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 8 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Quad core, 1.2 GHz, Cortex A53 | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.5 GHz | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.5 GHz |
Ad



Ad
Ad
Ad