Ad
Available Colors :
black
The phone boasts impressive specs, including a 5 inches Super AMOLED display, a Quad core, 1.2 GHz, Cortex A53 } processor, a 13 MP camera setup, and a battery with No charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The Samsung Galaxy A5 has a sleek design. It features a 5 inches Super AMOLED display. It's 6.7 mm thick and weighs 123 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The Samsung Galaxy A5 features a 5 inches Super AMOLED display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 294 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The samsung Samsung Galaxy A5 is powered by a Quad core, 1.2 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹17,990. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The Samsung Galaxy A5 has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The Samsung Galaxy A5 is equipped with a 2300 mAh. It supports fast charging and can be charged No.</p>




| Battery | 2300 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 2 GB |
| Operating System | Android v4.4.4 (Kitkat) |
| Launch Date | January 10, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 |
| Graphics | Adreno 306 |
| Processor | 1.2 GHz |
| Java | No |
| Display Type | Super AMOLED |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v4 |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 139.3 mm |
| Thickness | 6.7 mm |
| Weight | 123 |
| Width | 69.7 mm |
| Colours | Black, Gold, White |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Talktime | 15 |
| Expandable Memory | 64 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| USB OTG Support | No |
| User Available Storage | 11.2 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| NFC | Yes |
| SAR Value | 648 W |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| MMS | Yes |
![]() Samsung Samsung Galaxy A5 ₹ 17,990 | ![]() OPPO A5i Pro 5G ₹ 17,500 | ![]() Realme 15x 5G ₹ 16,999 | ![]() Realme P4 5G ₹ 18,499 | ![]() Vivo T4R 5G ₹ 19,499 | ![]() OPPO A5 5G ₹ 17,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5 inches | 6.67 inches | 6.8 inches | 6.77 inches | 6.77 inches | 6.67 inch |
| Battery | 2300 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 5700 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 8 MP | 50 MP | 16 MP | 32 MP | 8 MP |
| Ram | 2 GB | 8 GB | 6 GB | 6 GB | 8 GB | 6 GB |
| Rear Camera | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Quad core, 1.2 GHz, Cortex A53 | NA N/A | 2.4 GHz | 2.6 GHz | 2.6 GHz | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad