Ad
Available Colors :
Mint Gree...
Black
Variants:
The Poco x8 pro is a ₹32,999 smartphone from poco. It was released in 03/17/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.59 inch OLED display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 100W Fast Charging charging.
The X8 Pro has a sleek design. It features a 6.59 inch OLED display. It's N/A thick and weighs 201.47 g.
The X8 Pro features a 6.59 inch OLED display with a resolution of 1268x2756 px (FHD+) , giving it a pixel density of 460 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.
The poco X8 Pro is powered by a processor. It's priced at ₹32,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The X8 Pro has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 20 MP for selfies and video calls.
The X8 Pro is equipped with a 6500 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 100W Fast Charging.
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | HyperOS |
| Processor | 3.4 GHz |
| Battery | 6500 mAh |
| Display | 6.59 inch |
| Front Camera | 20 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | March 17, 2026 (Official) |
| OS Updates | 4 years |
| Security Updates | 6 years |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8500 Ultra |
| Processor | 3.4 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics GPU | Mali-G720 MC8 |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Display Type | OLED |
| Screen Size | 6.59 inch |
| Screen Resolution | 1268x2756 px (FHD+) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Weight | 201.47 g |
| Water Resistance | Yes, IP68, IP69K, (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Video Recording | 4k @60 fps |
| Front Camera Resolution | 20 MP |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Front Video Recording | Full HD @60 fps |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Quick Charging | Yes, 100W Fast Charging |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() POCO X8 Pro ₹ 32,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.59 inch |
| Battery | 6500 mAh |
| Front Camera | 20 MP |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (3.4 GHz, Single core, Cortex A725 + 3.2 GHz, Tri core, Cortex A725 + 2.2 GHz, Quad core, Cortex A725) |
Ad






Ad
Ad
Ad