Ad
Available Colors :
SILVER
Variants:
Realme 8 price in India starts from Rs 17099 for the base model with 4 GB RAM variant. A more costly model is available with 6 or 8 GB of RAM.
The Realme 8 has a 6.4 inch FHD+ Super AMOLED display. The display has a resolution of 1080 x 2400 pixels, a pixel density of 411 ppi and an 83.3% screen to body ratio. The display supports HDR10 capabilities with its 1000 nits peak brightness.
Realme 8 is powered by the mid range octa core MediaTek Helio G95 paired with Mali G76 GPU The Relme 8 has a large 5000 mAh battery that may easily last more than a full day and supports rapid charging at 30 W. The Realme 8 5G's fingerprint sensor is positioned on the side.
The Realme 8 comes with a quad camera system that includes a 64 MP f/1.8 primary camera with phase detection autofocus, an 8 MP 119° ultrawide camera, a 2 MP depth camera, and a 2 MP macro camera. The camera system includes HDR, panoramic, and an LED flash. A 16 MP camera with HDR and panoramic capabilities is available for selfies, as well as compatibility for 1080p videos at 30 or 120 fps for video chats.
Realme 8 is compatible with as well as other modern connectivity technologies. It has WiFi ac as well as Bluetooth 5.1 LE. The mid-range smartphone comes with a 3.5mm audio jack.
The Realme 8 is an excellent mid-range smartphone for gaming because of the powerful Dimensity G95 with one of the best displays in the segment.
Pros: Good Performance, Value for Money, AMOLED display.
Cons: 2 MP macro and depth cameras, no support for 5G
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.4 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.05 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v11 |
| Custom Ui | Realme UI |
| Launch Date | March 25, 2021 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio G95 |
| Graphics | Mali-G76 MC4 |
| Processor | 2.05 GHz |
| Fabrication | 12 nm |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Fabriacation | 12 nm |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | Super AMOLED |
| Pixel Density | 411 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.4 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2400 |
| Brightness | 1000 nits |
| Screen To Body Ratio Calculated | 83.32 % |
| Peak Brightness | 1000 nits |
| Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 90.8 % |
| Height | 160.6 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 177 |
| Width | 73.9 mm |
| Colours | Cyber Silver, Cyber Black |
| Build Material | Back: Plastic |
| Dimensions | 160.6 x |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | 10x Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 9000 x |
| Rear Camera Resolution | 64 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Quad |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Rear Camera Sensor | Exmor-RS CMOS Sensor, ISO-CELL |
| Ultra Wide Angle Camera | 8 MP |
| Macro Camera | 2 MP |
| Camera | 64 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 64 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Physical Aperture | F2.45 |
| Front Camera Sensor | Exmor-RS CMOS Sensor, ISO-CELL |
| Front Camera Flash | Yes, Screen flash |
| Quick Charging | 30 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 960 |
| Capacity | 5000 mAh |
| Talktime | 150 |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| USB OTG | Yes |
| External Storage | Yes |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/ac/ax/b/g/n, MIMO |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Wi Fi Calling | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| FM Radio | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Stereo Speakers | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() Realme 8 ₹ 16,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.4 inches |
| Battery | 5000 mAh |
| Front Camera | 16 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 64 MP |
| Processor | Octa core (2.05 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad




Ad
Ad
Ad