Ad
Variants:
The Samsung galaxy f07 is a ₹9,775 smartphone from samsung. It was released in 09/21/2025 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.7 inch PLS LCD display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 25W Fast Charging charging.
The Galaxy F07 has a sleek design. It features a 6.7 inch PLS LCD display. It's 7.6 mm thick and weighs 184 mm.
The Galaxy F07 features a 6.7 inch PLS LCD display with a resolution of 720x1600 px (HD+) , giving it a pixel density of 262 ppi. It supports Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 90 Hz.
The samsung Galaxy F07 is powered by a processor. It's priced at ₹9,775. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Galaxy F07 has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The Galaxy F07 is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 25W Fast Charging.
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom Ui | Samsung One UI |
| Processor | 2.2 GHz |
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.7 inch |
| Front Camera | 8 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | September 21, 2025 (Official) |
| OS Updates | 6 years |
| Security Updates | 6 years |
| Chipset | MediaTek Helio G99 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | PLS LCD |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Screen Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 83.65 % |
| Screen Protection | No |
| Bezel Less Display | Yes with notch |
| Height | 167.4 mm |
| Width | 77.4 mm |
| Thickness | 7.6 mm |
| Weight | 184 mm |
| Build Material | Back: Plastic |
| Water Resistance | Yes, Splash proof, IP54 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | Full HD @30/60 fps HD @120 fps |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Autofocus | No |
| Front Flash | No |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Quick Charging | Yes, 25W Fast Charging |
| Internal Storage | 64 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 2 TB |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G Not Supported, 4G |
| VoLTE | Yes |
| SAR Value | Head: 0.24 W/kg |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Samsung Galaxy F07 ₹ 9,775 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.7 inch |
| Battery | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad