Ad
Available Colors :
Glowing G...
Starlight...
The Vivo y75 5g is a ₹21,990 smartphone from vivo. It was released in 05/21/2022 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.58 inches IPS LCD display, a Octa core (2.05 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 44 charging.
The Y75 5G has a sleek design. It features a 6.58 inches IPS LCD display. It's 7.3 mm thick and weighs 172 N/A.
The Y75 5G features a 6.58 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 409 ppi. It supports Continuos Shooting, Burst mode. The refresh rate is standard .
The vivo Y75 5G is powered by a Octa core (2.05 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹21,990. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Y75 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 44 MP for selfies and video calls.
The Y75 5G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 44.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.58 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.05 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Launch Date | May 22, 2022 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio G96 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.05 GHz |
| RAM | 4 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen Protection | No |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.58 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 160.8 mm |
| Thickness | 7.3 mm |
| Weight | 172 |
| Width | 74.2 mm |
| Colours | Moonlight Shadow, Dancing Waves |
| Build Material | Back: Plastic |
| Waterproof | 5 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 160.8 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, Burst mode |
| Camera | 50 MP |
| Primary Camera | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 44 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 44 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wireless Charging | No |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | No |
| SAR Value | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Vivo Y75 5G ₹ 21,990 | ![]() OPPO K12 Plus ₹ 22,990 | ![]() OPPO A6 Max ₹ 23,500 | ![]() Realme 15T ₹ 20,999 | ![]() Realme Neo 7 Turbo ₹ 23,990 | ![]() OnePlus Ace 3V ₹ 23,490 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.58 inches | 6.7 inches | 6.8 inches | 6.57 inches | 6.8 inches | 6.74 inches |
| Battery | 5000 mAh | 6400 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 7200 mAh | 5500 mAh |
| Front Camera | 44 MP | 16 MP | 32 MP | 50 MP | 16 MP | 16 MP |
| Ram | 4 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 12 GB | 12 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 16 MP | 50 MP | 50 MP | 16 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.05 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.63 GHz, Single core, Cortex A715 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A715 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A510) | 2.63 GHz | 2.5 GHz | Octa core (3.4 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.85 GHz, Tri core, Cortex X4 + 2 GHz, Quad core, Cortex A720) | Octa core (2.8 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.6 GHz, Quad core, Cortex A720 + 1.9 GHz, Tri core, Cortex A520) |
Ad
Ad
Ad
Ad