Ad
Available Colors :
Realme I...
Realme Na...
Variants:
The Realme narzo 70x 5g is a ₹11,999 smartphone from realme. It was released in 04/23/2024 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.72 inches IPS LCD display, a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 45 charging.
The Narzo 70x 5G has a sleek design. It features a 6.72 inches IPS LCD display. It's 7.69 mm thick and weighs 188 N/A.
The Narzo 70x 5G features a 6.72 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 392 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The realme Narzo 70x 5G is powered by a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹11,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Narzo 70x 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The Narzo 70x 5G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 45.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.72 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom Ui | Realme UI |
| Launch Date | April 24, 2024 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6100 Plus |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Fabrication | 6 nm |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | 4 |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 2 TB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 392 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.72 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 800 nits |
| Height | 165.6 mm |
| Thickness | 7.69 mm |
| Weight | 188 |
| Width | 76.1 mm |
| Colours | Ice Blue, Forest Green |
| Waterproof | Yes, Splash proof, IP54 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 165.6 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 50 MP |
| Primary Camera | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Quick Charging | 45 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| Capacity | 5000 mAh |
| Expandable Memory | 2 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 6 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 5 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() Realme Narzo 70x 5G ₹ 11,999 | ![]() Xiaomi 15A 5G ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy M17e 5G ₹ 11,999 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy F70e ₹ 13,430 | ![]() Samsung Galaxy M17 5G ₹ 13,637 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.72 inches | 6.9 inch | 6.7 inch | 6.75 inch | 6.7 inch | 6.7 inch |
| Battery | 5000 mAh | 6300 mAh | 6000 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 8 MP | 8 MP | 5 MP | 8 MP | 13 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 32 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad