Ad
Available Colors :
Crystal P...
Glitter A...
Variants:
The Vivo y28 5g is a ₹11,815 smartphone from vivo. It was released in 01/06/2024 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.56 inches IPS LCD display, a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Y28 5G has a sleek design. It features a 6.56 inches IPS LCD display. It's 8.09 mm thick and weighs 186 N/A.
The Y28 5G features a 6.56 inches IPS LCD display with a resolution of 1612 N/A, giving it a pixel density of 269 ppi. It supports Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 90 Hz.
The vivo Y28 5G is powered by a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹11,815. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Y28 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The Y28 5G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.56 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Custom Ui | Funtouch OS |
| Launch Date | January 7, 2024 (Official) |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6020 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Fabrication | 7 nm |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | 4 |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 269 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Size | 6.56 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 1612 |
| Brightness | 840 nits |
| Screen To Body Ratio Calculated | 84.12 % |
| Height | 163.74 mm |
| Thickness | 8.09 mm |
| Weight | 186 |
| Width | 75.43 mm |
| Build Material | Back: Plastic |
| Water Resistance | Yes, Splash proof, IP54 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 163.74 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera | 8 MP |
| Capacity | 5000 mAh |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 0.982 W |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 5 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
![]() Vivo Y28 5G ₹ 11,815 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.56 inches |
| Battery | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad