Ad
Available Colors :
Glam Gree...
Bling Bla...
Vibing Bl...
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 6.7 inches Super AMOLED display, a Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) } processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 25 charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The Galaxy F16 5G has a sleek design. It features a 6.7 inches Super AMOLED display. It's 7.9 mm thick and weighs 192 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The Galaxy F16 5G features a 6.7 inches Super AMOLED display with a resolution of 2340 N/A, giving it a pixel density of 385 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 90 Hz.</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The samsung Galaxy F16 5G is powered by a Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹11,499. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The Galaxy F16 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 13 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The Galaxy F16 5G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 25.</p>




| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.7 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.4 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Launch Date | March 13, 2025 (Official) |
| OS Updates | 6 |
| Security Updates | 6 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.4 GHz |
| Fabrication | 6 nm |
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 1.5 TB |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Bezel Less Display | Yes with notch |
| Display Type | Super AMOLED |
| Pixel Density | 385 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2340 |
| Peak Brightness | 800 nits |
| Height | 164.4 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 192 |
| Width | 77.9 mm |
| Build Material | Back: Plastic |
| Dimensions | 164.4 |
| OIS | No |
| Main Camera Resolution | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 13 MP |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Autofocus | No |
| Front Camera Flash | No |
| Front Camera Features | Fixed Focus |
| Quick Charging | 25 W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Expandable Memory | 1.5 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SAR Value | 1.08 W |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 5 G |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
![]() Samsung Galaxy F16 5G ₹ 11,499 | ![]() Realme C83 5G ₹ 13,499 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | ![]() Vivo Y19s 5G ₹ 10,999 | ![]() OPPO K13x 5G ₹ 11,999 | ![]() Realme C73 5G ₹ 11,499 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.7 inches | 6.7 inch | 6.75 inch | 6.74 inch | 6.67 inch | 6.67 inches |
| Battery | 5000 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 13 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 8 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 13 MP | 50 MP | 13 MP | 50 MP | 8 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad